Jak policzyć liczbę znaków ze spacjami oraz liczbę stron normatywnych?

Jeśli Twój tekst jest zapisany w innym programie – zaznacz go, skopiuj i wklej do programu Word. Następnie zaznacz fragment tekstu (dla którego chcesz policzyć ilość znaków) albo cały tekst. Z menu wybierz przycisk: Recenzja. Następnie naciśnij przycisk: Statystyka wyrazów. Pojawi się ramka, a w niej pozycja: Znaki (ze spacjami).

Wystarczy, że podzielisz liczbę, którą podaje program przez 1 800 (tyle znaków ze spacjami mieści się na jedne stronie normatywnej A4) i znasz już liczbę stron normatywnych swojego tekstu!

Skąd mam wiedzieć, jakie poprawki zrobił korektor w moim tekście?

Profesjonalny korektor pracując z tekstem w programie Word, zawsze pracuje w trybie śledzenia zmian. Niedopuszczalne jest nanoszenie korekty w taki sposób, że autor nie może wyraźnie zobaczyć i zaakceptować naniesionych zmian. Pamiętaj – to Ty ostatecznie decydujesz, które poprawki chcesz zaakceptować, a których nie! Dodatkowo korektorzy korzystają z komentarzy, żeby przekazać autorowi swoje uwagi.

Pracując na tekstach w programie Adobe (pliki .pdf), korektorzy wykorzystują do nanoszenia poprawek narzędzia dostępne w tym programie, takie jak: adnotacje, znaczniki rysunkowe i komentarze. W tym przypadku również Ty decydujesz, które zmiany chcesz zaakceptować.

Czym różni się redakcja od korekty?

Redagowanie tekstu polega na kompleksowym opracowaniu danego dokumentu, w taki sposób, żeby przygotować go do publikacji. Redaktor poprawia wszelkie usterki tekstu, nie tylko ortograficzne, gramatyczne, leksykalne, ale również stylistyczne i merytoryczne. Redaktor dostosuje tekst do odbiorcy, żeby był łatwy w odbiorze, przejrzysty i dobrze się czytał. Sprawdzi również poprawność dat, pisownię nazwisk i użytych pojęć, numerację stron, rozdziałów, poprawność przypisów, a także opisy tabel i zdjęć w tekście. W tekstach handlowych i reklamowych redaktor dobierze takie słownictwo, które zainteresuje Twoich klientów lub skłoni ich do zakupu. Korektor rozpoczyna pracę po redakcji. Jego zadaniem jest wyeliminowanie błędów pozostałych po pierwszym czytaniu (ortograficznych, interpunkcyjnych, gramatycznych). Często tekst jest sprawdzany przez dwóch korektorów (przed i po składzie), bo nawet najbardziej wprawne oko nie jest czasem w stanie wyłapać wszystkich błędów.

kontakt@korektytekstu.pl

telefon: +48 506 97 33 22

Szanowni Państwo, w trakcie pracy nasz telefon często jest wyciszony. W takiej sytuacji prosimy o wysłanie krótkiej wiadomości SMS, na pewno oddzwonimy. Dziękujemy za wyrozumiałość, nasza praca wymaga pełnego skupienia :)

Zapraszamy na nasze profile:

Dane osobowe podane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu realizacji Twojego wniosku, zgodnie z jego zakresem, według zasad zawartych w dokumencie Polityka prywatności.